Placuszki owsiane (owsiane pancakes)

Był czas, kiedy jadłam takie placuszki niemalże codziennie. We wszelkich kombinacjach, przyrządzone z różnych mąk, z różnymi dodatkami. Aż w końcu mi się przejadły. I to na wiele lat. I przez te wszystkie lata naleśniki, placuszki, pancakes i wszelkie inne tego typu śniadaniowe opcje, nie wzbudzały we mnie żadnych emocji. Nadszedł jednak taki dzień, kiedy w przepływie niecodziennej inspiracji i eksperymentalnego, testowania roślinnych zamienników jajek, postanowiłam, że zrobię na śniadanie owsiane placuszki. Skład jest prosty, ale przemyślany: mąka owsiane nadaje placuszkom delikatności, banan to słodycz i konsystencja (zamiennik jajka), siemię lniane – dodatkowy zamiennik jajka (dla wzmocnienia efektu), no i gazowana woda – zamiast spulchniacza (bo nie miałam proszku do pieczenia :)). Przepis można sobie skomplikować dodając do ciasta trochę borówek, kakao lub cynamonu. Ale niekoniecznie – w takiej najprostszej wersji też jest pysznie.

[nfacts title=”PLACUSZKI OWSIANE
(OWSIANE PANCAKES)” serving=”1 porcja (4 placuszki)” kj=”1261″ kcal=”301″ protein=”9,3″ fat=”7,9″ carbohydrate=”48,8″ sugar=”5,5″ fiber=”5,0″ alignment=”right”]

Składniki na 2 porcje (8 placuszków):
– 125 g płatków owsianych (1 1/4 szkl.) (*)
– 20 g siemienia lnianego (2 łyżki) (*)
– 1 średni banan (100 g miąższu)
– 200 ml wody gazowanej (prawie 1 szkl.)
– szczypta soli (niekoniecznie)
– olej kokosowy (do posmarowania patelni)

1. Siemię lniane zmielić w młynku, przesypać do szklanki, zalać 120 ml gorącej wody (1/2 szkl.) i odstawić na 15 minut.
2. Jedną szklankę płatków owsianych zmielić, dodać pozostałe niezmielone 1/4 szkl. (**), zalać wodą gazowaną i odstawić, również na 15 minut.
3. Do napęczniałej masy owsianej dodać namoczone siemię lniane, pokrojonego banana i szczyptę soli dla zaostrzenia smaku (niekoniecznie :)). Całość zmiksować.
4. Patelnię nieprzywierającą posmarować odrobiną oleju kokosowego i rozgrzać. Nakładać porcje ciasta, formując placuszki o średnicy 9-10 cm. Smażyć z dwóch stron do lekkiego zarumienienia. Podawać z owocami, miodem, syropem, dżemem, masłem orzechowym, twarożkiem, jogurtem itp.
Uwagi: (*) Dla zaoszczędzenia czasu możemy użyć mąki owsianej i zmielonego siemienia lnianego. (**) Dzięki dodatku niezmielonych płatków konsystencja ciasta nie będzie nudnie jednolita, jeśli jednak wolimy gładkie ciasto możemy zmielić wszystkie płatki lub użyć mąki owsianej, która jest niczym innym jak zmielonymi owsianymi płatkami.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }