Figowa owsianka z migdałami i cynamonem

Dawno temu, gdy pierwszy raz zrobiłam tą owsiankę byłam… bardzo przeziębiona. Zjadłam i następnego dnia czułam się lepiej :) Od tamtej pory owsianka ta bardzo kojarzy mi się ze zdrowiem. Pomijając właściwości „uzdrawiające”, jest ona po prostu pyszna, rozgrzewająca, jak to owsianka… A jak ktoś nie lubi takich kleistych owsianek na ciepło od samego rana, to dodam, że ja też kiedyś nie lubiłam. Teraz to jedna z moich ulubionych opcji śniadaniowych, więc może warto dać tej owsiance szanse? Zwłaszcza zimą, gdy grypa szaleje, gdy za oknem jest zimno, gdy tęsknimy za czymś nieokreślonym.

[nfacts title=”FIGOWA OWSIANKA Z MIGDAŁAMI I CYNAMONEM” serving=”1 porcja” kj=”1660″ kcal=”397″ protein=”11,6″ fat=”13,7″ carbohydrate=”57,3″ sugar=”2,8″ fiber=”10,7″ alignment=”right”]

Składniki na jedną porcję:
– 60 g płatków owsianych (1/2 szkl.)
– 250 ml mleka migdałowego (1 szkl.) (*)
– 10 g migdałów (8-10 szt.)
– 25 g suszonych fig (1-2 szt.)
– cynamon (do smaku)

Jeśli nie mamy czasu to wystarczy wrzucić wszystko do garnka, zagotować, pogotować kolejnych 5 minut (tak mniej więcej) i jest gotowe. A tak dokładniej… Owsiankę można przyrządzać na wiele sposobów i pewnie powinnam kiedyś napisać o tym nieco więcej, ale tu i teraz powiem jak sama robię ją najczęściej. Nie przepadam za rozgotowanymi i wymęczonymi płatkami owsianymi. Wolę najpierw zalać je zimnym mlekiem, dzięki czemu napęcznieją i czas gotowania będzie można skrócić do minimum. A więc, co należy zrobić?
Płatki zalać zimnym mlekiem na co najmniej pół godziny (lepiej 1-2 godziny), następnie dodać pokrojone figi i migdały (całe, posiekane lub w formie płatków). Całość podgrzać na wolnym ogniu (mieszając co jakiś czas), aż zacznie „bulgotać”. Po zagotowaniu można je jeszcze przetrzymać na ogniu 2-3 minuty – wtedy będą miękkie, bardziej kleiste (jak ktoś lubi). Na koniec przełożyć do miseczki i posypać cynamonem.

Uwagi: (*) Mleko migdałowe minimum 3% migdałów, bez cukru, bez słodzików i innych zbędnych dodatków. Najlepiej przyrządzić je samodzielnie wyciskając płyn z migdałów zblendowanych wraz z wodą.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }