Pudding CHIA

Przepis na pudding chia prawdopodobnie był już wszędzie, tylko nie tu… Ale ma to swoje uzasadnienie. Po pierwsze – nie przepadam za puddingami, kisielami, galaretkami. Po drugie – zniechęciłam się jak ktoś gdzieś porównał pudding chia do rybiego skrzeku. Między innymi dlatego chia musiała odczekać swoje, ukryta gdzieś głęboko w kuchennych czeluściach. Aż w końcu dałam jej szansę… Konsystencja faktycznie trochę kojarzy się ze skrzekiem, ale mimo wszystko jest na prawdę dobre. Nawet w najprostszym wykonaniu.
Do przyrządzenia puddingu chia najczęściej wykorzystuje się mleko kokosowe – to ono dodaje deserowi kremowości. Aby konsystencja była lżejsza, można je wymieszać z innym (mniej tłustym) mlekiem roślinnym. Można też wykorzystać jogurt czy sok – ważne by nasiona chia miały co „pić”. Po wymieszaniu z płynem i odstawieniu na parę godzin, nasiona chia zwiększają swoją objętość i wytwarzają śluzową otoczkę, dzięki której płyn gęstnieje. Potem wystarczy deser osłodzić miodem, syropem czy musem owocowym.
Najważniejsze są proporcje: na 500 ml płynu potrzebujemy 40-80 g nasion chia
(1/4 – 1/2 szkl.), w zależy od tego jak gęsty deser chcemy otrzymać. Dość istotną kwestią jest też dokładne mieszanie składników. Niby banalna rzeczy, ale to też można zepsuć. Jeśli zalejemy nasiona chia płynem i wymieszamy byle jak, będą one sklejać się, przyklejać do ścianek naczynia lub po prostu opadną na dno. Aby tego uniknąć, najlepiej płyn z nasionami chia zblendować lub zamknąć w słoiku i parokrotnie energicznie wstrząsnąć.
[nfacts title=”PUDDINGU CHIA
(bez dodatków)” serving=”1 porcja” kj=”864″ kcal=”204″ protein=”4,9″ fat=”18,1″ carbohydrate=”6,9″ sugar=”0,3″ fiber=”6,1″ alignment=”right”]

Składniki na 4 porcje:
– 60 g nasion chia (1/3 szkl.)
– 180 g mleka kokosowego (3/4 szkl.)
– 30 g zmielonych migdałów (3 łyżki)
+ 300 ml wody (1 1/4 szkl.)
lub 320 ml mleka migdałowego (*)

Dodatki (do wyboru):
– owoce świeże lub suszone, pokrojone
lub zmiksowane w formie musu
– dżem, konfitura, miód, syrop

Wszystkie składniki umieścić w naczyniu i zblendować. Przelać do słoików, szklanek lub plastikowych pojemników, wstawić do lodówki na 4 minimum godziny. Przed podaniem dosłodzić miodem, syropem, dżemem lub musem owocowym.
Uwagi: (*) Zamiast mleka roślinnego używam często zmielonych migdałów lub płatków owsianych wymieszanych z wodą. Pozwala to na zachowanie błonnika i innych składników odżywczych.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }