Ekstrakt waniliowy

Aby wyprodukować wysokiej jakości, 100% naturalny ekstrakt waniliowy potrzeba nie tylko mięsistych i aromatycznych lasek wanilii, ale też sporo czasu. To z kolei przekłada się na odpowiednio wysoką cenę. No chyba, że taki aromat przyrządzimy samodzielnie…
Ekstrakt waniliowy dodaje się do ciast, ciasteczek, lodów, kremów, słodkich sufletów i innych deserów, którym chcemy nadać waniliowy aromat. Jego zaletą jest wydajność –
2 łyżeczki (10 ml) ekstraktu odpowiadają 1 średniej wielkości lasce wanilii.

Składniki na 200 ml ekstraktu:
– 3-4 laski wanilii (*)
– 200 ml wódki 40-45% alk. (****)
– szklana butka lub inne szklane naczynie (np. podłużny słoik), najlepiej z ciemnego szkła

Ekstrakt waniliowyNa zdjęciu ekstrakt waniliowy tuż po przyrządzeniu, po jednym dniu i po miesiącu

Strąki wanilii rozciąć wzdłuż na pół, pozostawiając nierozcięte końcówki. Umieścić w wyparzonym i osuszonym szklanym naczyniu i zalać wódką. Naczynie umieścić w ciemnym miejscu (np. szafka kuchenna) i pozostawić na
4 tygodnie (minimum 6 tygodni, idealnie
– 6 miesięcy :)). Co jakiś czas (jak nam się przypomni) naczyniem energicznie wstrząsnąć. Gotowy ekstrakt ma barwę mocnej herbaty. Można go przechowywać bardzo długo, nawet przez kilka lat.

Uwagi:
(*) Ilość lasek wanilii zależy od ich długości i mięsistości. Generalnie na 1 l wódki należy użyć 50 g lasek wanilii (jedna średnia laska to 3 g, 50 g to zwykle 16-18 szt.).
(**) Alkoholu powinno być tyle, aby całkowicie przykrył strąki.
(***) Jeśli mamy niskie naczynie, laski wanilii można przeciąć na pół.
(****) Zamiast zwykłej czystej wódki, można użyć wódki gatunkowej (brandy lub rumu). Choć szczerze – uważam, że nie ma sensu przepłacać za alkohol. Lepiej zainwestować w wanilię – najbardziej ceniona jest wanilia burbońska (ze względu na pochodzenie nazywana również wanilią Madagaskar Bourbon).
Inna metoda: Po rozcięciu strąków nasionka można wyskrobać, umieścić w naczyniu, a potem dorzucić strąki pocięte na mniejsze kawałki (4-5 cm). Teoretycznie dzięki temu alkohol powinien łatwiej nasiąkać aromatem wanilii (poprzez pocięcie strąków i oddzielenie ich od nasion zwiększamy „powierzchnię” przyprawy). Wadą tej metody jest jednak to, że chcąc uzyskać klarowny ekstrakt przed użyciem trzeba przecedzić go przez gazę.

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }