Ajvar zielony z domową musztardą i kurkumą

W tradycyjnej wersji ajvar przyrządza się z czerwonej papryki – to właśnie niej warzywna pasta zawdzięcza piękny kolor. Papryka zielona również nadaje się na ajvar, ale no właśnie… kolor. Po upieczeniu soczysta zieleń blednie i przybiera mniej apetyczną barwę. Można ją jednak poprawić dodatkami. Aby zieleń nabrała intensywności ubarwiłam warzywną miksturę posiekanymi listkami pietruszki oraz odrobiną kurkumy. Żeby smak nie był tak oczywisty, dodałam też trochę domowej musztardy, w takiej najprostszej wersji – tylko gorczyca i ocet. Efekt bardzo ciekawy – oliwkowy kolor i bardziej wytrawny smak.

Składniki na ok. 600 g ajvaru:
– 1 kg zielonej papryki (6 średnich)
– 250 g bakłażana (1 mały)
– 200 g cukinii (1 mała)
– 4 ząbki czosnku (1/2 małej główki)
– garść świeżej natki pietruszki (10 g)
– 1 łyżeczka soli
– 1/2 łyżeczki kurkumy
– 1 łyżka octu jabłkowego lub soku z cytryny
– 1 łyżka oliwy z oliwek (niekoniecznie)

Dodatkowo na musztardę:
– 1 łyżka białej gorczycy
– 1 łyżka gorącej wody
– 1 łyżka octu jabłkowego

1. Umyte i osuszone papryki, cukinię, czosnek (całe, nie obrane ząbki) oraz bakłażana (przekrojonego na pół, oprószonego solą i skropionego oliwą), ułożyć na blasze wyłożonej papierem do pieczenia. Piec około 30 minut w temperaturze 200°C.
2. W między czasie przygotować musztardę – nasiona gorczycy zmielić w młynku, zalać gorącą wodą, wymieszać (powinniśmy uzyskać konsystencję gęstej pasty), doprawić octem jabłkowym i odstawić na czas przygotowywania warzywnej masy.
3. Upieczone warzywa przełożyć do miski, przykryć folią aluminiową i pozostawić do przestygnięcia.
4. Z papryki zdjąć skórę, usunąć wierzchołki z ogonkiem i przełożyć do garnka. Ładniejsze gniazda nasienne można również dodać (dodatkowy smak i szkoda wyrzucać). Dołożyć pokrojoną na mniejsze cząstki cukinię, wydrążony miąższ bakłażana oraz wyciśnięte ząbki czosnku. Całość zmiksować na gładką masę.
5. Gotować na wolnym ogniu około 30 minut, aż masa zgęstnieje. Pod koniec doprawić solą, kurkumą, wcześniej przygotowaną musztardą, drobno posiekaną natką pietruszki, oliwą oraz dodatkową łyżką octu lub soku cytrynowego. Spróbować i ewentualnie doprawić dodatkową ilością przypraw. Tak jak w przepisie na ajvar tradycyjny z czerwonej papryki możemy dla zaostrzenia smaku wzbogacić recepturę w ostrą paprykę upieczoną wraz z innymi warzywami.
6. Gorącą miksturę przełożyć do słoików i pozostawić do ostygnięcia. Ajvar można dodatkowo zapasteryzować w wodzie lub piekarniku.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }