Jak zrobić lody 100% roślinne?

Przyrządzenie doskonałych lodów w warunkach domowych, i na dodatek roślinnych, wcale nie jest takie proste. Oto parę wskazówek, które pomogą przyrządzić idealny deser w upalny dzień.

Zacznijmy od sorbetów, bo to najpopularniejsze i najbardziej oczywiste lody bazujące na składnikach roślinnych. Sporządzenie ich wydaje się banalnie proste – owoce lub sok, ewentualnie trochę dodatkowej słodyczy, dokładnie zmiksować i wstawić do zamrażarki…
Jeśli ograniczymy się do tych czynności otrzymamy nierównomiernie schłodzoną masę – twardą na zewnątrz, miękką w środku. No i te nieszczęsne kryształki cukru, które wytrącają się w trakcie mrożenia… Aby tego uniknąć i otrzymać sorbet o jednolitej konsystencji, wystarczy podczas schładzania parokrotnie go zmiksować.

Pomysł na szybki sorbet
Najgorszym etapem przygotowania sorbetów jest schładzanie, którego czas trwania może sprawić, że odechce nam się deserów. Dlatego latem warto zawsze mieć pod ręką
Pierwsza truskawkazamrożone owoce – truskawki, maliny, jagody, pokrojone banany, melon, arbuz itp. Zamrożone owoce wystarczy pozostawić na parę chwil w temperaturze pokojowej, a gdy lekko odtają zmiksować blenderem. Można dodać do tego trochę jakiegoś syropu, miodu lub innego słodkiego cudu, ale niekoniecznie. Takie lody nawet bez dodatkowej słodyczy doskonale smakują, orzeźwiają i chłodzą.
SPRÓBUJ: Sorbet truskawkowy >>>


Wykorzystanie podczas przyrządzania lodów syropów (kukurydzianego, klonowego, daktylowego, z agawy itp.) lub chociaż częściowe zastąpienie cukru syropem, to nie tylko kwestia poszukiwania alternatywnej słodyczy. Syropy roślinne zapobiegają krystalizacji cukru i pomagają w uzyskaniu gładkiej struktury lodów.


Kremowa konsystencja
W przypadku lodów waniliowych, czekoladowych, pistacjowych, bakaliowych i innych nieowocowych mile widzianą cechą jest kremowa konsystencja. Za kształtowanie gładkości i kremowości lodów, jak i po części również walorów smakowo-zapachowych odpowiedzialny jest tłuszcz. Jeśli chcemy, by lody po zamrożeniu miały odpowiednią strukturę, były śmietankowe, ale bez zwykłej śmietany, użycie chudego mleka sojowego, migdałowego czy ryżowego okaże się porażką, gdyż deser po zamrożeniu przyjmie formę Lody waniliowe roslinne 01nieapetycznej lodowej bryły. Zdecydowanie lepszym pomysłem jest pełnotłuste mleko kokosowe, słodka śmietanka z orzechów (migdałów lub nerkowców), ewentualnie jedwabiste tofu. Opcjonalnie, decydując się na użycie chudego mleka roślinnego, dla poprawy konsystencji można dodać trochę oleju kokosowego lub masła kakaowego.
SPRÓBUJ: Lody waniliowe >>>


Lody bananowe 01Dla osób ograniczających tłuszcz w diecie rozwiązaniem mogą być… banany. Bananowy miąższ daje wrażenie kremowości i przez co sprawdza się jako składnik lekkostrawnych, niskotłuszczowych deserów. Zastosowanie bananów ogranicza jednak ich charakterystyczny aromat, który choć przyjemny to maskuje zapach bardziej subtelnych składników (np. wanilia).
SPRÓBUJ: Lody bananowe >>>


Lodowa lekkość i miękkość
Pożądaną cechą lodów jest miękkość, dzięki której z łatwością można formować z nich gałki. O lekkiej i miękkiej strukturze lodów decyduje ich napowietrzenie. W tradycyjnych lodach bardzo ważna rolę odgrywają białka mleka, z których podczas procesu napowietrzania tworzone są pęcherzyki powietrza. Przyrządzając lody wyłącznie ze składników roślinnych taki efekt trudno osiągnąć, zwłaszcza dysponując wyłącznie zwykłym blenderem czy mikserem. Przeszkodą w otrzymaniu miękkich lodów może być również temperatura panująca w domowych zamrażarkach, która jest zwykle zbyt niska dla utrzymania optymalnej konsystencji lodów. W efekcie wielogodzinnego mrożenia zaczynają one przypominać kamień. Z tego powodu najlepiej byłoby jeść lody tuż po ich schłodzeniu. Jeśli jednak na skutek dłuższego przechowywania staną się zbyt twarde, wystarczy około pół godziny przed podaniem wstawić je do lodówki, gdzie w nieco wyższej temperaturze dojdą do siebie lub pozwolić im chwilę odtajać w temperaturze pokojowej, po czym zmiksować.


Sposobem zapobiegającym nadmiernemu twardnieniu lodów jest również dodanie do nich odrobimy alkoholu np. w postaci ekstraktu waniliowego czy aromatycznego rumu. Alkohol etylowy krzepnie w temperaturze -114°C, dlatego w domowej zamrażarce, gdzie panuje około -18°C zawsze pozostaje płynny.


Fragmenty artykułu zostały opublikowano w magazynie VEGE 07-08/14

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }