Biszkopty pełnoziarniste

Wypieki z białej mąki w porównaniu z tymi z mąki pełnoziarnistej mają delikatniejszą strukturę, stąd „pełnoziarniste biszkopty” mogą brzmieć trochę jak „puszyste sucharki”. Jednak w przypadku biszkoptów czynnikiem decydujący, o strukturze jest nie tylko rodzaj użytej mąki, ale też jajka. Dzięki pianie z białek ciasteczka są lekkie i puszyste. Typowa dla biszkoptów jasnozłocista barwa to z kolei zasługa żółtek.

Składniki na 30 biszkoptów (ok. 150 g):
– 60 g mąki pszennej pełnoziarnistej (1/2 szkl.)
– 45 g cukru brązowego (3 łyżki)
– 15 g cukru waniliowego (1 łyżka)
– 3 jajka

Zanim cokolwiek do czegokolwiek dodamy i zamieszamy, oddzielamy białka od żółtek. Żółtka ucieramy z połową cukru i cukrem waniliowym, aż uzyskamy ekstra słodki kogiel-mogiel. Białka ubijamy z drugą połową cukru na sztywną pianę. Do kogla-mogla dodajemy pianę oraz przesianą mąką, po czym łączymy składniki delikatnie mieszając. Ciasto będzie trochę rzadkie, ale nie zrażajmy się – właśnie takie ma być :)
Na blachę wyłożoną papierem do pieczenia nakładamy łyżeczką niewielkie porcje ciasta i formujemy okrągłe ciasteczka (wystarczy czubkiem łyżeczki rozprowadzić ciasto paroma okrężnymi ruchami). Pieczemy około 20 minut w piekarniku nagrzanym do 160°C. Po wyjęciu z piekarnika biszkopty powinny być lekko zarumienione i miękkie. Podczas studzenia przeschną i staną się delikatnie kruche.

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }