Marcepan i wyroby marcepanowe zaliczane są do produktów luksusowych, ale to tylko dlatego, bo same migdały są surowcem dość drogim. Poza tym, wbrew temu, co mogłoby się wydawać, przyrządzenie masy marcepanowej nie wymaga wielkiego kunsztu. Najpierw blanszuje się migdały w celu usunięcia skórki, potem suszy, mieli, miesza z cukrem, ewentualnie aromatyzuje (najczęściej wodą różaną, olejkiem migdałowym), koloryzuje (barwniki)
i wzbogaca dodatkami takimi jak miód czy orzechy. Listę składników można byłoby wydłużać, ale tak naprawdę najważniejsze w tym wszystkim są migdały i cukier. Aby obniżyć koszty produkcji marcepana czy raczej masy marcepanopodobnej, migdały zastępowane są całkowicie lub częściowo orzechami, jądrami moreli i brzoskwiń
(tzw. percepan), a nawet soją. Tak, tak – mieli się soję, dodaje cukier i aromat migdałowy i powstaje coś a’la marcepan.
Wracając do przepisu, chciałam zaproponować przygotowanie marcepana z nieblanszowanych migdałów (skórka migdałów jest bogata we flawonoidy, a zawarty w nich błonnik dodatkowo posiada właściwości prebiotyczne). W ramach słodyczy tylko miód, już bez żadnego cukru.
Masa marcepanowa ogrzana w dłoniach staje się plastyczna. Można ją formować w dowolne kształty – od banalnych kulek (wystarczy obtoczyć je w kakao i mamy tzw. kartofelki marcepanowe) do bardziej skomplikowanych, ozdobnych dekoracji. Marcepan można wykorzystać do zrobienia batonów (takich w czekoladzie) oraz fantazyjnych trufli.
Składniki:
– 250 g słodkich migdałów (można kupić już zmielone)
– 125 g płynnego miodu pszczelego (1/3 szkl.)
Migdały zmielić w młynku do kawy lub blenderze. Do miodu dodawać stopniowo, cały czas mieszając, zmielone migdały. Całość zagnieść dłońmi. Uzyskaną masę przed dalszym użyciem (krojeniem, formowaniem) schłodzić w lodówce.
Uwagi: Dla uzyskania specyficznego, ciekawego smaku część migdałów (dosłownie 25 g) można zastąpić migdałami gorzkimi.
Chcesz więcej? – Popatrz >>>