Śródziemnomorska sałatka z czarną soczewicą

Potrawa, która sprawdzi się zarówno jako pożywne, zbilansowane danie, jak i pomysł na wykwintną kolację. Czarna soczewica, choć mało popularna, stanowi jedną z najsmaczniejszych odmian soczewicy.
Jej drobne, czarno-atramentowe nasiona zawdzięczają nazwę nawiązującą do kawioru z wędrownego wyza. W porównaniu z soczewicą czerwoną czy żółtą, po ugotowaniu zachowuje swoją strukturę, przez co doskonale sprawdza się jako składnik sałatek. Soczewica wnosi do potrawy białko, błonnik, witaminy z grupy B oraz ważne składniki mineralne. Ciemnozielone, odżywcze listki sałaty rzymskiej znalazły się tu też nie przypadkowo. Są one bogatym źródłem beta-karotenu i potasu, dodatkowo są zasobne w witaminę C, magnez, wapń, żelazo, selen oraz związki polifenolowe.

[nfacts title=”ŚRÓDZIEMNOMORSKA SAŁATKA
Z CZARNĄ SOCZEWICĄ” serving=”1 porcja” kj=”1372″ kcal=”328″ protein=”19,9″ fat=”10,9″ carbohydrate=”28,7″ sugar=”4,0″ fiber=”12,4″ alignment=”right”]

Składniki na 4 porcje:
– 200 g czarnej soczewicy beluga (1 szkl.)
– 200 g sałaty rzymskiej (1-2 szt.)
– 3 małe cukinie (300 g)
– 1 czerwona cebula (ok. 60 g)
– 2 ząbki czosnku
– garstka posiekanego szczypiorku
– 1 łyżka oliwy z oliwek
– 100 g sera feta
– sok z cytryny (3-4 łyżki)
– 1-2 łyżeczki suszonego oregano
– sól, czarny mielony pieprz (do smaku)

1. Soczewicę opłukać na sitku, przesypać do garnka, zalać gorącą wodą i gotować około 30 minut, aż nasiona zmiękną.
2.
Cukinię pokroić w plastry (ok. 0,7 cm), cebulę – w cząstki lub półksiężyce. Plastry cukinii, cebulę i ząbki czosnku oprószyć solą i pieprzem, skropić delikatnie oliwą, a następnie wymieszać. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 200°C, ustawionego na termoobieg/ grill i piec 10-15 minut, aż warzywa zarumienią się.
3. Dno dużej miski wyłożyć listkami sałaty rzymskiej (większe liście „podrzeć” w dłoniach na mniejsze kawałki). Dodać odsączoną, ostudzoną soczewicę, upieczone warzywa i oregano. Całość skropić sokiem z cytryny i wymieszać. Wierzch posypać posiekanym szczypiorkiem oraz pokruszoną fetą. Podawać z chlebem pita lub jako samodzielne danie.

Przepis przygotowany dla Akademii SPOKEY

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }