Olejek waniliowy

Olejek waniliowy 03Zapach wanilii poprawia nastrój, ma działanie euforyczne, przez co łagodzi lęk i stres. Kojarzony jest z przyjemnością, zarówno jako afrodyzjak, jak i niewinny dodatek uszlachetniający recepturę czekolady, ciast, lodów i innych deserów.
W warunkach domowych można go wydobyć za pomocą alkoholu (patrz: ekstrakt waniliowy) lub oleju roślinnego. Przy czym aromatyzowany wanilią olej może spełnić się nie tylko jako dodatek do potraw, ale również jako kosmetyk do pielęgnacji ciała lub masażu. Do przyrządzenia olejku do celów kosmetycznych najlepiej wykorzystać olej kokosowy, migdałowy lub jojoba, ze względu na właściwości pielęgnacyjne tych olejów. Jeśli olejek ma mieć zastosowanie kulinarne, do jego przyrządzenia można użyć dowolnego oleju roślinnego o neutralnym zapachu (np. słonecznikowego, z canoli). Aby uzyskać przyjemny waniliowy zapach wystarczą dwie laski wanilii (2 x 3 g) na 100 ml oleju. W przypadku olejku-aromatu do potraw ilość przyprawy należy zwiększyć dwukrotnie.

Składniki:
– 200 ml oleju kokosowego lub migdałowego
– 2-5 laska wanilii (1 laska ok. 3 g)

Aromatyzowany olejek waniliowy można przyrządzić na dwa sposoby: prostszą i szybszą metodą na ciepło, oraz wymagającą nieco więcej cierpliwości metodą na zimo.
Olejek waniliowy 01Aromatyzowanie metodą na ciepło
Decydując się na tą metodę polecam użyć mało wrażliwego na działanie wysokiej temperatury oleju kokosowego. Laski wanilii pociąć na mniejsze kawałki, poprzecinać wzdłuż, wydrążyć nasionka wanilii. Nasionka oraz pozostałe kawałki strąków połączyć z olejem i podgrzać na małym lub średnim ogniu pod przykryciem w niewielkim rondlu z grubym dnem. To dość istotna uwaga, gdyż olej łatwo przypala się. Gdy zaczną pojawiać się bąbelki zmniejszyć ogień do minimum i podgrzewać kolejne 5 minut. Zdjąć z ognia i pozostawić na parę chwil do ostygnięcia. Przed przelaniem do słoika lub butelki odcedzić używając filtra do kawy. Jeśli olejek będzie używany do celów kulinarnych można pozostawić nasionka, a usunąć jedynie strąki.
Olejek waniliowy 02Aromatyzowanie metodą na zimno
Laski wanilii pociąć na mniejsze kawałki, poprzecinać wzdłuż i umieścić w szklanym naczyniu. Zalać olejem (można go wcześniej nieco podgrzać), zamknąć lub przykryć i lekko potrząsnąć w celu wymieszania składników. Naczynie z olejem odstawić na minimum dwa tygodnie (optymalnie miesiąc). Przed użyciem olejek przecedzić używając filtra do kawy. Przechowywać w szczelnie zamykanym słoiku lub butelce.
Uwagi: (*) Jeśli użyjemy oleju kokosowego otrzymamy pachnące waniliowo-kokosowe masło do ciała i masażu. Aby miało ono dodatkowo właściwości rozgrzewające, można do aromatyzowania użyć dodatkowo jednej łyżeczki nasion chili.

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }