Lody waniliowe (roślinne)

Ulubiony smak lodów? – Jestem pewna, że nie tylko ja uwielbiam waniliowe. Tradycyjnie przyrządza się je na bazie śmietanki, mleka, jajek… A co jeśli nie jadamy tego typu produktów? Jeśli lody mają być kremowe i jednocześnie nie być sorbetem czy nieapetycznie twardą bryłą lodową, nie możemy użyć zwykłego mleka migdałowego czy sojowego. Musi w tym być trochę więcej tłuszczu. Tłuszcz kształtuje pożądaną konsystencję lodów oraz jest nośnikiem smaku. Aby w pełni uwydatnić waniliowy aromat jako bazę polecam mieszankę neutralnego w smaku mleka kokosowego oraz słodkiej śmietanki migdałowej. Do osłodzenia oprócz cukru warto dodać trochę syropu np. z agawy. Wcale nie
Lody waniliowe roslinne 02dla mody, ale dla urody, na którą składa się również struktura lodów (syropy zapobiegają krystalizacji cukru).
No i kluczowy składnik – wanilia w dwóch postaciach. Ekstrakt waniliowy to oprócz dodatkowego źródła aromatu, odrobina alkoholu, który zapobiega twardnieniu deseru. Cała receptura została obmyślana z premedytacją… Więcej na ten temat:
Jak zrobić lody 100% roślinne? >>>

Składniki na 4 porcje:
– 200 ml pełnotłustego mleka kokosowego (18-22% tł.)
– 200 ml słodkiej śmietanki migdałowej (**)
– 30 g nierafinowanego cukru pudru (3 łyżki) (***)
– 30 g syropu z agawy (2 łyżki)
– 1 laska wanilii
– 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego

Lody waniliowe roslinne 01Mleko kokosowe połączyć ze śmietanką migdałową. Cały czas miksując dodawać kolejno cukier puder, syrop z agawy, nasionka wydrążone z przeciętej na pół laski wanilii oraz na sam koniec – ekstrakt waniliowy. Całość przelać do plastikowego pojemnika i wstawić do zamrażarki na 2-4 godziny. Dla uzyskania optymalnej konsystencji, w trakcie schładzania 2-3 razy zmiksować masę lodową.

Uwagi: (*) Proponowaną kombinację składników można potraktować jako bazę lodów czekoladowych lub owocowo-waniliowych. Aby uzyskać lody czekoladowe do waniliowej mikstury wystarczy dodać 50-70 g czekolady, lody owocowo-waniliowe – 100-150 g rozdrobnionych owoców (np. truskawek, wiśni, malin lub jagód).
(**) Mało oczywistymi składnikami przepisu mogą być śmietanka migdałowa i nierafinowany cukier puder. Aby uzyskać śmietankę migdałową należy namoczyć na parę godzin 80 g migdałów (2/3 szkl.), po czym obrać ze skórki, dopełnić do 200 ml wody i zmiksować blenderem. (***) Nierafinowany cukier puder w prosty sposób otrzymamy rozdrabniając nierafinowany, gruboziarnisty cukier w młynku do kawy.

Przepis opublikowano w magazynie VEGE 07-08/14

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }