Chleb bananowy (banana bread)

Chleb przypominający ciasto czy ciasto przypominające chleb? :) – I jedno, i drugie.
Ten chleb (dla mnie to jednak chleb) posmarowany masłem migdałowym wraz z sałatką z świeżych owoców może stanowić przykład zdrowego śniadania, ale z powodzeniem sprawdza się też jako deser czy pożywna przekąska (np. po treningu). Kiedyś chleb bananowy piekłam dość często, teraz po długiej przerwie przypomniała mi go Ewa
(aka Efa), dzieląc się ze mną przepisem na banana bread krążącym w kraju kangurów.
Chleb bananowy 04Przepisów na bananowy chleb jest wiele. Pierwsze receptury pojawiły się w amerykańskich książkach kucharskich (banana bread to charakterystyczny wypiek kuchni amerykańskiej) około 80 lat temu, a więc w czasach popularyzacji proszku do pieczenia. Proszek do pieczenia to nie tylko pulchne ciasta, ale także tego typu wygodne w przygotowaniu pieczywo, które do wyrośnięcia nie wymaga drożdży, czasu i przyjaznej temperatury, a jedynie nagrzanego piekarnika. Ale wracając do bananowego chleba… Pierwsze jego wersje były bardzo fastfoodowe – dużo cukru, dużo masła. Tak jednak być nie musi. Nie trzeba dodawać tyle cukru, bo same banany są słodkie. Tłuszcz można zastąpić jogurtem i większym dodatkiem bananów. Żeby było ciekawiej część mąki można zastąpić płatkami owsianymi, otrębami, mielonymi orzechami itp. Dla bogatszego smaku do ciasta można również dodać inne owoce (np. świeże jagody), kakao, przyprawy korzenne.

Składniki na 8 porcji (bochenek około 800 g):
– 4 dojrzałe banany (400 g miąższu)
– 200 g mąki pszennej pełnoziarnistej (1 1/2 szkl.)
Chleb bananowy 03– 150 g nierafinowanego cukru
   trzcinowego (3/4 szkl.)
– 50 g płatków owsianych (1/2 szkl.)
– 50 g migdałów (1/2 szkl.)
– 60 g gęstego jogurtu naturalnego
– 1 jajko
– 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego
– 1 czubata łyżeczka proszku do pieczenia
– 1/2 łyżeczki sody
– szczypta soli (niekoniecznie)

Płatki owsiane wraz z migdałami rozdrobnić w malakserze, po czym wymieszać z mąką, proszkiem do pieczenia, sodą i solą. Banany ugnieść na gładką masę. Dodać cukier, jogurt, jajko oraz ekstrakt waniliowy. Całość zmiksować. Cały czas miksując dodawać stopniowo mieszankę składników sypkich. Uzyskanym ciastem wypełnić podłużną formę wyłożoną papierem do pieczenia. Piec 50-60 minut w temperaturze 180°C.
Ostudzone ciasto zawinięte w folię spożywczą można przechowywać w lodówce przez dwa tygodnie. Pokrojone na kromki można również zamrozić.
Uwagi: Na taką ilość składników oryginalne przepisy przewidują dodatkowo 70-100 g tłuszczu. Ciasto upiecze się bez tego dodatku. Tłuszcz jednak mimo wszystko wpływa na konsystencję ciasta. Jeśli chcemy by chleb był bardziej deserowy, wilgotny i „gładki” wystarczy dodać do niego 2-4 łyżki oliwy, oliwy z dodatkiem oleju kokosowego lub masła.

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }