Masoor Dal

Masoor dal, czyli dal z czerwonej soczewicy, jest jednym z moich ulubionych.
Ten dzisiejszy jest wyjątkowo prosty. Jego przyrządzanie nie męczy, a wręcz relaksuje. A efekt jest boski – danie typu „comfort food”, które smakuje się niespiesznie i przy którym można się zapomnieć.
Podstawą dalu jest zawsze soczewica (lub inne nasiona strączkowe) oraz kurkuma. Cała reszta to dodatki – przyprawy i warzywa, które mają nadać potrawie charakteru. W rezultacie dal można przyrządzić na nieskończoną ilość sposobów.
Czerwona soczewica bardzo dobrze komponuje się z pomidorami… Przyprawy najczęściej dodawane do soczewicowego dalu to kumin, kolendra, gorczyca, imbir, chili, cebula i czosnek. Mogą być też typowe dla kuchni indyjskiej mieszanki przypraw, takie jak garam masala czy panch phoron. Mi do dalu bardzo pasują nasiona czarnuszki – mają one specyficzny, dość silny, korzenny aromat i… jest w nich jakaś magia.
[nfacts title=”MASOOR DAL” serving=”1 porcja” kj=”824″ kcal=”197″ protein=”12,7″ fat=”4,6″ carbohydrate=”25,9″ sugar=”1,0″ fiber=”5,6″ alignment=”right”]

Składniki na 4 porcje:
– 200 g czerwonej soczewicy (1 szkl.)
– 300 g pomidorów (2 średnie)
– 1 cebula (80 g)
– 2-3 ząbki czosnku
– 4 cm korzenia imbiru
– 2 łyżeczki kurkumy
– 2 łyżeczki kuminu
– 1 łyżeczka nasion czarnuszki
– 1 łyżeczka nasion kolendry
– 1/2 łyżeczki chili w proszku
– 1/2 łyżeczki soli
– garść świeżych listków kolendry lub 2 łyżeczki suszonych
– 1 łyżka oliwy z oliwek lub ghee (masła klarowanego)

1. Soczewicę opłukać, zalać trzema szklankami wody, dodać kurkumę i ugotować
do miękkości (około 15 minut). W połowie gotowania dodać do soczewicy pokrojone w kostkę pomidory.
2. W między czasie przygotować przyprawy. Na patelni rozgrzać oliwę, wrzucić kumin, nasiona gorczycy i czarnuszki. Podgrzać chwilę, aż przyprawy zaczną uwalniać aromat. Dodać posiekaną cebulę, czosnek i starty imbir. Podgrzewać kolejnych parę chwil, aż cebula się zarumieni.
3. Do gotującej się soczewicy dodać podsmażone dodatki, chili oraz sól.
Gotować kolejne 5 minut. Ewentualnie dodać nieco więcej wody, dla uzyskania konsystencji gęstej zupy. Na koniec dodać świeże lub suszone listki kolendry.
Podawać z ryżem basmati lub indyjskim chlebkiem naan.

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }