Sernik na piernikowym spodzie

Kiedyś znajoma chciała zachować na później parę świątecznych pierników (były wyjątkowo dobre). Tak dobrze je schowała, że znalazła dopiero po dwóch latach. Podobno nadal były jadalne :) To możliwe – przyprawy dodawane do pierników są pełne naturalnych
„konserwantów”. Mimo wszystko tak długiego przechowywania korzennych ciastek nie polecam. Polecam natomiast zachowanie paru na później. Można je wykorzystać do przyrządzenia spodu do tego oto oryginalnego sernika. To ciasto ma symbolizować pożegnanie z zimą, a dla mnie zima to zapach piernika (w tym cynamonu) oraz pomarańcze.

Składniki na 12 porcji:
Piernikowy spód
– 200 g pierniczków
– 100 g masła śmietankowego

Masa serowa
– 500 g sera twarogowego
   półtłustego, mielonego
– 3 jajka
– 100 g drobnego nierafinowanego
   cukru trzcinowego (1/2 szkl.)
– 10 g cukru waniliowego (2 łyżki)
– 25 g budyniu waniliowego, niesłodzonego
   (2 łyżki)
– 50 g kandyzowanej skórki pomarańczowej
– 1 łyżeczka cynamonu

Galaretka pomarańczowa
– 250 ml soku pomarańczowego (1 szkl.)
– 10 g cukru trzcinowego
– 3 g agar-agaru (1 łyżeczka)

Krok 1 – piernikowy spód. Pierniki rozkruszyć w malakserze. Dodać pokrojone miękkie masło. Rozetrzeć w dłoniach, po czym zagnieść ciasto. Okrągłą formę (średnica 18-20 cm) wyłożyć papierem do pieczenia lub folią aluminiową. Spód i boki formy oblepić dokładnie piernikowym ciastem i wstawić do lodówki na około 30 minut. W tym czasie przygotować masę serową.
Krok 2 – masa serowa. Twaróg rozgnieść, dodać połowę cukru trzcinowego, cukier waniliowy i żółtka. Lekko wymieszać. Dodać budyń i skórkę pomarańczową. Znowu wymieszać. Z białek i drugiej połowy cukru trzcinowego ubić pianę, po czym delikatnie połączyć ją z serem. Masą serową wypełnić oblepioną piernikiem schłodzoną formę. Wstawić do piekarnika nagrzanego do 180°C i piec 45-50 minut. Upieczone ciasto wystudzić. W tym czasie przygotować pomarańczową galaretę.
Krok 3 – galaretka. Sok pomarańczowy osłodzić cukrem, dodać agar, wymieszać, pozostawić na 10 minut, po czym gotować przez 5 minut. Gdy galaretka lekko przestygnie, wypełnić nią wierzch formy z sernikiem.
Krok 4 – schładzanie wymagające cierpliwości. Przed podaniem sernik schłodzić w lodówce – przynajmniej przez parę godzin, a najlepiej przez noc.

Chcesz więcej? – Popatrz >>>

{ Dodawanie komentarzy zostało zablokowane }