Słodycz śliwek wzbogacona pomarańczą, korą cynamonu, laską wanilii, goździkami i rumem. Brzmi ciekawie? – Jeśli tak, to proszę nie zniechęcać się ilością czasu, jaki trzeba poświęcić na proces przyrządzania.
Zostanie on wynagrodzony, gdy tylko nasz dom zostanie opatulony wydobywającymi się z garnka aromatycznymi oparami, które stanowią jedynie preludium tego, co poczujemy próbując gotowego przetworu.
Niemalże cała słodycz tych powideł pochodzi z zawartych w śliwkach węglowodanów (glukozy, fruktozy, sacharozy oraz niewielkich ilości galaktozy i maltozy), których stężenie zostaje 3-krotnie zwiększone na skutek odparowania wody podczas ogrzewania. Niewielka ilość dodanego cukru ma na celu jedynie przyspieszenie puszczania soków z owoców.
Składniki na 40 porcji:
– 1 kg śliwek (najlepiej węgierek)
– 100 g cukru brązowego (1/2 szkl.)
– 200 g pomarańczy (1 mała)
– po kawałku (ok.6-8 cm)
laski cynamonu i wanilii
– 5-6 goździków
– 2 łyżki rumu
Śliwki umyć, osuszyć, wydrylować z pestek,
pokroić w ósemki. Pomarańcze obrać, kawałek skórki odłożyć, sok wycisnąć.
Do śliwek dodać cukier, sok pomarańczowy, rum, cynamon, wanilię oraz goździki nabite na kawałek skórki z pomarańczy. Wszystkie składniki wymieszać i zostawić pod przykryciem na 2-3 godziny, aby owoce puściły sok. Po tym czasie gotować na wolnym ogniu przez około 4 godziny, często mieszając drewnianą łyżką. Gdy większość płynu odparuje (pod koniec gotowania
objętość powinna się zmniejszyć mniej więcej o połowę), zestawić z ognia i wyjąć przyprawy (cynamon, skórkę z goździkami). Gotowe powidła przełożyć do czystych, wyparzonych i osuszonych słoików. Po napełnieniu słoiki szybko zakręcić, odwrócić do góry dnem i pozostawić do wystudzenia.
Przechowywanie: Przechowywać w ciemnym, suchym i chłodnym miejscu do 1 roku. Uwagi: Z podanej ilości wychodzi około 600 g powideł. Jedna porcja to 25 g.
Chcesz więcej? – Popatrz >>>